دکتر طهرانچی:

دانشگاه آزاد اسلامی بنیانگذار حرکت تولید علم در موضوع دفاع مقدس است مطلب ویژه

نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس به منظور حفاظت و بهره برداری از آثار و ارزش های دفاع مقدس منعقد شد. 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی و سردار دکتر بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس با هدف استفاده از توانایی های علمی، پژوهشی و فرهنگی طرفین، تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس به منظور حفاظت و بهره برداری از آثار و ارزش های دفاع مقدس و ثبت حماسه های جاودانه امت اسلام و آثار آن در شئون فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و نظامی و جلوگیری از نابودی و تحریف و یا به فراموشی سپرده شدن میراث گران بهای خون پاک ایثارگران اسلام و دستاوردهای دفاع مقدس منعقد شد.
اهداف این تفاهم نامه استفاده از توانایی های علمی، پژوهشی و فرهنگی طرفین، توسعه همکاری های فی ما بین، برطرف کردن نیازهای متقابل براساس اهداف و وظایف مندرج در مرکز نشر و ترویج علوم و معارف دفاع مقدس دانشگاه است.
همکاری و تعامل در تقویت کمی و کیفی اسناد مربوط به دفاع مقدس، مشارکت و حمایت مادی و معنوی از پایان نامه ها و رساله های دانشجویی و پژوهش های علمی تخصصی مرتبط با علوم و معارف دفاع مقدس، برگزاری همایش ملی و جشنواره های سالانه آثار پژوهشی برتر دفاع مقدس، ایجاد یادمان شهدا در دانشگاه ها، همکاری جهت استفاده از ظرفیت کرسی های نظریه پردازی و آزاداندیشی، مشارکت در برگزاری بهینه درس آشنایی با دفاع مقدس و غیره محورهای این تفاهم نامه را تشکیل می دهد.

دانشگاه آزاد اسلامی بنیانگذار حرکت تولید علم در موضوع دفاع مقدس
نخستین نشست اعضای شورای هماهنگی مرکز نشر و ترویج علوم و معارف دفاع مقدس با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی و سردار بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در سازمان مرکزی دانشگاه برگزار شد.
در این نشست، طهرانچی از دفاع مقدس به عنوان سرمایه ای ارزشمند یاد کرد و گفت: همواره تکه ای از خاک کشور در طول تاریخ به دلیل جنگ­ ها و شورش ها از دست رفته، اما در دوران دفاع مقدس به خاطر دفاع جانانه ملت، دشمن نتوانست وجبی از خاک این سرزمین را در اختیار بگیرد.
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی به تفاوت های دیدگاه نسل جوان و نسل دوران دفاع مقدس از جنگ اشاره و خاطرنشان کرد: جوانان دفاع مقدس را تاریخ می دانند و این وظیفه ماست که واقعیت های آن دوران را برای آنان تبیین کنیم.
او با تأکید بر اینکه در بیان تاریخ دارای ضعف هایی هستیم، اضافه کرد: برخی از کشورها از هیچ برای خود تاریخ می سازند و فرزندان خود را از دوران طفولیت و کودکی با موزه ها و تاریخ کشورشان آشنا می کنند.
استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه ایران، تاریخ ریشه داری دارد، ادامه داد: سراسر تاریخ کشور، یکتاپرستی، اخلاق، هویت و مدنیت بوده که این موضوع در کشورهای دیگر کمتر به چشم می خورد.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه در بیان تاریخ دفاع مقدس نباید دچار کم کاری شویم، تصریح کرد: راهیان نور یک حرکت ارزنده در بیان واقعیت های دوران دفاع مقدس و زنده نگه داشتن تاریخ آن دوران است که باید این شیوه های بیان تاریخ تقویت و حمایت شود.
طهرانچی با اشاره به اینکه دانشگاهیان در حق دفاع مقدس آنگونه که شایسته است، اقدام نکرده اند، اضافه کرد: سالانه حدود 100 هزار پایان نامه کارشناسی ارشد و 10 هزار رساله دکتری نوشته می شود که اگر بخشی از آن با محوریت دفاع مقدس تولید شود، هویت، یکپارچگی و عزت کشور را تأمین می کند.
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی، تولید علم را وظیفه نخست دانشگاه عنوان کرد و افزود: ادبیات، جامعه شناسی، تاریخ، روان شناسی، رفتارشناسی و غیره، دفاع مقدس باید مورد ارزیابی و محور فعالیت های پژوهشی قرار گیرد.
استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی توضیح داد: دانشگاه آزاد اسلامی برای هر یک از واحدهای دانشگاهی متناسب با مزیت های منطقه ای، مأموریت هایی تعیین کرده است.
او با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی دارد فعالیت های علمی و تحقیقاتی را متناسب با دوران دفاع مقدس با یک برنامه سیستمی و نظام مند انجام دهد، تصریح کرد: این دانشگاه برنامه علمی دفاع مقدس را آماده کرده و واحد دانشگاهی خرمشهر را به عنوان پیشران این حوزه قرار داده است..
طهرانچی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی بنیانگذار حرکت تولید علم در موضوع دفاع مقدس است، عنوان کرد: با برنامه علمی این دانشگاه در حوزه دفاع مقدس، قطعا بیش از چند هزار عنوان تحقیق در حوزه های اقتصاد، جامعه شناسی، روان شناسی، نوآوری و غیره. دفاع مقدس تولید خواهد شد.
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی یادآور شد: این دانشگاه متعهد به اجرای وظایف خویش در راستای راهبردهای مقام معظم رهبری است.

ساخت بهترین یادمان شهیدان گمنام کشور در دانشگاه آزاد اسلامی 
رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و رئیس ستاد مرکزی راهیان نور نیز در نخستین نشست اعضای شورای هماهنگی مرکز نشر و ترویج علوم و معارف دفاع مقدس، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در ترویج ارزش های دفاع مقدس و ارائه درس دفاع مقدس پیشتاز بوده و به یک الگو برای دانشگاه های دیگر تبدیل شده است.
سردار بهمن کارگر با اشاره به تدوین نظام موضوع ها در دانشگاه آزاد اسلامی، افزود: این امر بسیار مهم است، چرا که یک تابلوی راهنما از موضوع ها و مسائل کشور در مقابل دانشجویان قرار داده شده تا پایان نامه و رساله ها هدفمند باشد.
او با اشاره به یکی از فرمایشات مقام معظم رهبری درباره ارزش های دفاع مقدس، یادآور شد: معظم له فرمودند که ما جنگ را با آن زحمت انجام دادیم، بهره معنوی جنگ را باید مردم ببرند و این هم برای یک سال، دو سال و 10 سال نیست، بلکه متعلق به یک قرن است، یعنی مردم ما چنان که سرشکستگی قرارداد ترکمنچای را هنوز حس می کنند، باید پیروزی دوران دفاع مقدس را تا 200 سال آینده حس کنند.
کارگر ادامه داد: بنابراین باید این رهنمودها و مطالبات مقام معظم رهبری به عنوان نقشه راه قرار گیرد و موضوع دفاع مقدس در مجامع علمی به خوبی تبیین شود.
رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با اشاره به یکی دیگر از فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم نشر ارزش های دفاع مقدس، خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب می فرمایند «دوران دفاع مقدس را حقیقتاً باید گرامی و عزیز شمرد و پاسداری کرد، چون آن هشت سال تضمین‌کننده حیثیت کشور و هویت ملت و امنیت فعلی و عزت ملت ایران شد. هر چه می توانید در این زمینه مطالعه کنید، دقت و پیگیری کنید، مطمئناً به این نتیجه خواهید رسید که اگر این هشت سال دفاع مقدس با آن خصوصیات در این قطعه‌ از تاریخ کشور ما وجود نمی داشت، امروز کشور و ملت ما مطمئناً نه از عزت، نه از امنیت، نه از سلامت، نه از استقلال و نه از آزادی برخوردار بود.»
او با بیان اینکه براساس بررسی های بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، بیش از 85 درصد از فرمایشات مقام معظم رهبری اشاره به دفاع مقدس است، اضافه کرد: باید در این زمینه فعالیت و تلاش خود را دو چندان کنیم تا ارزش های دفاع مقدس به درستی به نسل های بعد منتقل شود.
رئیس ستاد مرکزی راهیان نور با تشکر از دانشگاه آزاد اسلامی برای ترویج ارزش های دفاع مقدس، ادامه داد: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس با تمام امکانات خود برای همکاری و دستیابی به اهداف مدنظر در خدمت دانشگاه آزاد اسلامی است.
کارگر با بیان اینکه راهیان نور به یک برکت و سنت حسنه در کشور تبدیل شده است، تصریح کرد: حدود 80 درصد افرادی که با راهیان نور سفر می کنند، جوانان 15 تا 30 سال هستند؛ جوانانی که دفاع مقدس را از نزدیک ندیده اند اما به دلیل علاقه به این دوران در اردوهای معنوی شرکت می کنند تا بتوانند بخشی از حماسه های دوران دفاع مقدس را لمس کنند.
او خاطرنشان کرد: بهترین یادمان شهیدان گمنام کشور در دانشگاه آزاد اسلامی ساخته شده که باعث افتخار است. انتظار ما این است در دوره جدید مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی، فعالیت های این دانشگاه در حوزه های مرتبط با دفاع مقدس افزایش یابد.

خواندن 75 دفعه

عضو شبكه اجتماعي ما شويد تا از برنامه هاي جديد زودتر باخبر شويد

telegram address: @farhangiyazd             

فیلم‌ها و تصاویر منتخب

cache/resized/33167cef3ee30eaf2b34d2785becbc87.jpg
گزارش تصويري؛اعزام دانشجويان واحد يزد جهت شركت در
cache/resized/74fa8d6c86cb43532a065daa70c04127.jpg
بیست و چهارمين دوره مسابقات سراسری قرآن و عترت
cache/resized/c413adfd4abdb95d12572bcdd98098d3.jpg
افتخاری دیگر از گروه بین المللی تواشیح دانشگاه
cache/resized/160820368e3db9815815b15e5a3cf87c.jpg
تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی و بنیاد
cache/resized/482afdd4f15cf38c871502378188d159.jpg
كمك هزينه سفر مزدوجين به مشهد مقدس دانشگاه آزاد
cache/resized/0d0296fe5bffbe8314bffc597026f8ab.jpg
براي شركت در برنامه ها و اردوهاي فرهنگي به منوي
cache/resized/ae7acd0cb758834a7fd5bbe3d677b3ca.jpg
تخفيف شهريه با شركت در كارگاه مجازي     جهت